Niezłomny do końca porucznik Stefan Kobos pseudonim Wrzos Brzeziny 1 IX 2022 rok

W dniu 10 września 2022 r. w Brzezinach koło Bełżca odbył się I Zjazd pt. Niezłomny do końca por. Stefan Kobos ps. Wrzos.

Impreza została zorganizowana dzięki pomocy wielu instytucji, w tym IPN Oddział w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość (ŚZŻAK), Stowarzyszeniu „Ocalić od zapomnienia”. W szczególności duże podziękowania należą się Pani Magdalenie Szczepańskiej – wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość i Panu Sławomirowi Zawiślakowi – Posłowi na Sejm RP oraz prezesowi ŚZŻAK Okręg Zamość.

 

W trakcie uroczystości, po uroczystej mszy świętej, ogłoszono nominacje pośmiertne:

do stopnia podporucznika Eugeniusza Szczepańskiego „Turskiego”

do stopnia majora por. Stefana Kobosa „Wrzosa”

Uroczyste akty nadania odebrali członkowie ich rodzin.

Odbyło się również uroczyste wręczenie  odznaczeń „Pro Patria” i „Odznaki zasługi ŚZŻAK Okręgu Zamość” oraz otwarcie ścieżki edukacyjnej im. mjr. Stefana Kobosa „Wrzosa” i niezłomnych mieszkańców Brzezin.

Następnie  odbył się premierowy pokaz filmu paradokumentalnego „Kobos. Ocalić od zapomnienia” w reż. Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka przedstawiający sylwetkę por. Stefana Kobosa „Wrzosa” (dowódcy III plutonu kompani „Narol” AK, a następnie kompanii „Narol” AK, żołnierza Delegatury Sił Zbrojnych, Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz dowódcy Samodzielnego Rejonu WiN Tomaszów Lubelski) oraz działania mające na celu upamiętnienie jego postaci oraz mieszkańców Brzezin, którzy pomagali mu w czasie okupacji oraz ukrywania się do czasu  aresztowania w Brzezinach na posesji Szczepańskich w dniu 21 stycznia 1956 r. W filmie: zaprezentowano wypowiedzi osób, które zetknęły się z „Wrzosem” i przedstawiono miejsca. Fachowy komentarz historyczny zaprezentowali dr Wojciech Hanus, dr hab. Jacek Romanek i dr Bartłomiej Szyprowski. Nadto działalność mającą na celu upamiętnienie tej bohaterskiej postaci przedstawili Magdalena Szczepańska i Sławomir Zawiślak.

Uczestnicy spotkanie otrzymali płytę z ww. filmem, wydawnictwa poświęcone „Wrzosowi”, a także mogli nabyć szereg publikacji historycznych IPN.

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja poświęcona por. Stefanowi Kobosowi „Wrzosowi” – Historia o której się nie mówi porucznik Stefan Kobos ps. Wrzos.

Należy zaznaczyć, że Brzeziny, dzięki działaniom Magdaleny Szczepańskiej i jej rodziny stały się żywym pomnikiem poświęcenia mieszkańców ukrywających i wspomagających Stefana Kobosa „Wrzosa”: na szeregu budynków związanych z osobami udzielającymi pomocy „Wrzosowi” znajdują się deskale przedstawiające osoby związane z konspiracją AK-WiN lub im pomagające autorstwa Arkadiusza Andrejkowa (przedstawiono postacie: Józefa Boreckiego „Komara”; Eleonory i Edmunda Szczepańskich, Józefa Jarosza; Anielę i Antoniego Kuśmierczyków; Pawła Komadowskiego z córką Heleną; Witolda Kopcia „Ligotę”; ppor. Karola Kosteckiego „Kostka”; por. Mariana Wardy „Polakowskiego”;  Henryka Zamecznika „Jacka”); w kaplicy pw. św. Wojciecha znajdują się tablice poświęcone „Wrzosowi” a także Marii Kobos, Stefanowi Kobos i Stanisławowi Zubrzyckiemu; trzy rzeźby drewniane przedstawiające postacie Eugeniusza Szczepańskiego, Karola Kosteckiego i Stefana Kobosa; szereg tablic informacyjnych przedstawiających sylwetki osób oraz schematy AK i WiN; rysunek mapy przedstawiającej rozmieszczenie oddziałów 1. kompanii ppor.  „Kostka” w walce z UPA w dniu 22 maja 1944 r. Całość dopełnia ekspozycja szeregu zdjęć osób i zdarzeń związanych z działalnością AK i aresztowaniem „Turskiego” i „Wrzosa”.

Informacja na stronie IPN Oddział Rzeszów – Niezłomny do końca – por. Stefan Kobos ps. „Wrzos” – Narol, 10 września 2022 – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej – Rzeszów (ipn.gov.pl)